Fruit and Peanut Butter Dip
Use yogurt, peanut butter, and vanilla to create a dip for your favorite fruits.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup fruit, 2 Tablespoons dip
- Rating
- 3.56 of 5 (36 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 1 cup apple slices
- 1 cup banana slices
- 1 cup pear slices
- 1 cup grapes
- 1 cup strawberries
- 1 cup melon slices
- 1/2 cup yogurt, non-fat plain
- 1/2 teaspoon vanilla
- 1/3 cup peanut butter
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Prepare fruit by washing and slicing if necessary.
- Arrange fruit on a plate around a small bowl.
- To make dip, combine yogurt, vanilla, and peanut butter in a small bowl.
- Mix well.
- Chill dip in refrigerator until ready to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 186.96 |
| Total Fat | 7.5 g |
| Saturated Fat | 1.51 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.41 mg |
| Carbohydrates | 25.46 g |
| Dietary Fiber | 3.07 g |
| Total Sugars | 18.9 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 5.12 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 386 mg |
| Sodium | 84.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 102 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 24 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 21 mg |
Notes
Can use six cups of any washed fruit. Be creative! Spread dip on a tortilla, add banana, and roll up.
Recipes you may also like
- Fruit Salad with Yogurt
- Pan Roasted Tilapia with Tomatillo Salsa
- Curried Chickpea Salad
- Spanish Rice
- Pumpkin and Bean Soup
- Oatmeal Raisin Muffins
- Refried Beans
- Bananas with Caramel Sauce
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-and-peanut-butter-dip. Federal works are public domain in the United States.