Three Bean Salad
This tasty salad pairs excellently with a tuna salad sandwich on whole grain bread and a piece of fruit. Make ahead of time and chill overnight in the refrigerator to let the flavor blend together.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 recipe (250g)
- Rating
- 3.07 of 5 (84 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 cup kidney beans (cooked)
- 1 cup green beans, cut (canned or fresh cooked)
- 2 cups yellow wax beans (canned or fresh cooked)
- 1 green pepper (diced)
- 2/3 cup onion (chopped)
- 1/2 cup celery (chopped)
- 2 garlic cloves, whole
- 1/2 cup wine vinegar
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 1/4 cup sugar
- 1/4 teaspoon oregano
- 1 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix beans, vegetables and garlic cloves in a large bowl.
- Mix vinegar, oil, and sugar in a saucepan.
- Heat until sugar dissolves.
- Cool slightly.
- Stir seasonings into vinegar mixture.
- Pour over vegetables.
- Toss lightly.
- Chill overnight.
- Remove garlic before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 188.83 |
| Total Fat | 9.75 g |
| Saturated Fat | 1.36 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21.58 g |
| Dietary Fiber | 4.4 g |
| Total Sugars | 11.47 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 3.89 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 321 mg |
| Sodium | 471.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 75 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 21 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 40 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Refried Beans
- Fruit Pizza To Go
- Sweet Potato Pone
- Pumpkin and Bean Soup
- Split Pea Soup
- Minestrone Soup
- Curried Chickpea Salad
- Fruit and Peanut Butter Dip
Source
Recipe by: The Bold and Beautiful Book of Bean Recipes — Washington State WIC Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/three-bean-salad. Federal works are public domain in the United States.