Fabulous Fruit Muffins
Try these muffins for breakfast or as a snack during the day. Use fresh fruit when in season - frozen or canned fruit works too!
- Yield
- 9 servings
- Serving size
- 1 muffin, 1/9 of recipe
- Rating
- 3.84 of 5 (247 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 1/4 cups flour
- 1/4 cup sugar
- 1 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon baking soda
- 3/4 cup low-fat buttermilk
- 2 tablespoons margarine, melted
- 1 egg, slightly beaten
- 1/2 teaspoon vanilla extract
- 1 cup frozen strawberries, unsweetened, coarsely chopped (or other fruit, fresh or frozen)
Directions
- Wash your hands with soap and water.
- Heat oven to 400 °F. Spray muffin tin with non-stick cooking spray.
- In a large bowl, combine the flour, sugar, baking powder, and baking soda.
- Stir well until all ingredients are blended.
- In another bowl, combine buttermilk, margarine, egg, and vanilla.
- Pour this mixture into the dry ingredients (made in step #3).
- Using a large spoon, gently stir ingredients just until moist (do not over-mix).
- Add fruit and stir gently (do not over-mix).
- Spoon batter evenly into 9 muffin cups.
- Bake 20 to 25 minutes or until golden brown.
- Serve hot or cold.
- Muffins may be frozen for later use.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 124.94 |
| Total Fat | 2.84 g |
| Saturated Fat | 0.72 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 23.68 mg |
| Carbohydrates | 21.53 g |
| Dietary Fiber | 0.82 g |
| Total Sugars | 7.49 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 3.24 g |
| Calcium | 62 mg |
| Potassium | 83 mg |
| Sodium | 183.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 61 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 58 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 25 mg |
Recipes you may also like
- Yogurt Fruit Salad
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
- Stuffed Baked Potatoes
- Trail Treat
- Southwestern Pepper Cups
- Caribbean Bean Salad
- Roasted Pork Tacos with Pico de Gallo
- Oatmeal Bread
Source
Recipe by: Fix it Fresh! Recipe Series — Kansas State University Research and Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fabulous-fruit-muffins. Federal works are public domain in the United States.