Trail Treat
Throw together this quick treat full of dried fruit, nuts, and delicious grains. Enjoy it as a snack on your next walk through the park or hike.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (18 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- Choose Two of These:
- pretzels (1 cup)
- square corn, rice, or wheat cereal (1 cup)
- 1 cup round oat cereal
- 1 cup popcorn
- goldfish crackers (1 cup)
- Choose Two of These:
- 1/4 cup raisins
- dried cranberries (1/4 cup)
- dried banana chips (1/4 cup)
- dried pineapple (1/4 cup)
- 1/4 cup peanuts
- soy nuts (1/4 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Choose the ingredients you want to use.
- Measure the suggested amounts of chosen ingredients and add to mixing bowl.
- Mix ingredients using stirring spoon and divide evenly into 4 storage bags.
- Enjoy your Trail Treat!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 125.45 |
| Total Fat | 5.41 g |
| Saturated Fat | 0.89 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 17.18 g |
| Dietary Fiber | 2.39 g |
| Total Sugars | 8.55 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.06 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 173 mg |
| Sodium | 79.47 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 82 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Ingredients used for costing and nutritional analysis:
Recipes you may also like
- Stuffed Baked Potatoes
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
- Fabulous Fruit Muffins
- Roasted Pork Tacos with Pico de Gallo
- Yogurt Fruit Salad
- 3-Can Chili
- Southwestern Pepper Cups
- Caribbean Bean Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/trail-treat. Federal works are public domain in the United States.