Yogurt Fruit Salad
Yogurt pulls all the flavors together in this splendid fruit salad! Use seasonal fruit if you have it on hand.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.04 of 5 (23 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 3/4 cup (6 ounces) low-fat vanilla yogurt
- 1/4 teaspoon cinnamon
- 1/16 cup (1 Tablespoon) orange juice
- 2 medium apples, chopped
- 1 banana, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix yogurt, cinnamon, and orange juice in a medium bowl.
- Wash and chop the fruit and add to the yogurt mixture.
- Stir and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 124.64 |
| Total Fat | 0.89 g |
| Saturated Fat | 0.48 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.54 mg |
| Carbohydrates | 26.62 g |
| Dietary Fiber | 2.73 g |
| Total Sugars | 21.55 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.6 g |
| Calcium | 84 mg |
| Potassium | 310 mg |
| Sodium | 28.91 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 76 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Southwestern Pepper Cups
- Fabulous Fruit Muffins
- Caribbean Bean Salad
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
- Stuffed Baked Potatoes
- Trail Treat
- Oatmeal Bread
- Sweet Potato Casserole
Source
Recipe by: Adapted from Splendid Fruit Salad, Iowa Department of Public Health — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/yogurt-fruit-salad. Federal works are public domain in the United States.