Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
Using our Better Baking Mix and getting rid of the rolling and cutting steps means you can enjoy the goodness of homemade biscuits even when you're short on time. See the notes section for fun ways to vary this recipe.
- Yield
- 10 Biscuits
- Serving size
- 1 biscuit, 1/10 of recipe
- Rating
- 3.11 of 5 (36 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 Better Baking Mix
- 1/4 cup vegetable oil
- 1/4 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Lightly grease baking sheet.
- Add oil and water to the dry mix.
- Stir just until all ingredients are wet.
- Drop spoonsful 4 inches apart on baking sheet.
- Bake 10 to 12 minutes until lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 125.29 |
| Total Fat | 6.19 g |
| Saturated Fat | 0.87 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.4 mg |
| Carbohydrates | 14.45 g |
| Dietary Fiber | 1.02 g |
| Total Sugars | 1.15 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.81 g |
| Calcium | 55 mg |
| Potassium | 74 mg |
| Sodium | 107.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 70 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 13 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
Try these variations on this recipe: Herb Biscuits - Add to dry ingredients: 1 teaspoon Italian herb mix. Cheese Biscuits - Add to dry ingredients: 1/3 cup grated sharp cheese. Fruit Scones - Add to the dry ingredients: 1/4 cup sugar, 1/2 cup raisins or dried cranberries, 1 teaspoon cinnamon, or the grated rind of an orange or lemon.
Recipes you may also like
- Stuffed Baked Potatoes
- Trail Treat
- Fabulous Fruit Muffins
- Yogurt Fruit Salad
- Roasted Pork Tacos with Pico de Gallo
- Southwestern Pepper Cups
- Caribbean Bean Salad
- 3-Can Chili
Source
Recipe by: Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/drop-biscuits-better-baking-mix. Federal works are public domain in the United States.