Cranberry Pumpkin Muffins
Enjoy these delicious muffins for breakfast anytime of the year using canned pumpkin and frozen cranberries.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 muffin, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (457 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups flour
- 3/4 cup sugar
- 3 teaspoons baking powder
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 3/4 teaspoon allspice
- 1/3 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 eggs
- 3/4 cup pumpkin (canned)
- 2 cups fresh or frozen cranberries (chopped)
Directions
- Bake at 400 °F for 15 to 30 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 207.38 |
| Total Fat | 7.31 g |
| Saturated Fat | 1.17 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 34.25 mg |
| Carbohydrates | 32.16 g |
| Dietary Fiber | 1.69 g |
| Total Sugars | 13.77 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 3.44 g |
| Calcium | 82 mg |
| Potassium | 80 mg |
| Sodium | 232.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 70 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 135 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 69 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 33 mg |
Notes
Serve with a glass of low-fat milk for a healthy snack.
Recipes you may also like
- Shepherd's Pie
- Fruity Homemade Oatmeal
- Lemon Potatoes
- Lentil Vegetable Salad
- Chicken Pot Pie
- Tofu with Broccoli
- Bean and Vegetable Salad
- Lentil Soup
Source
Recipe by: Pumpkin Post and Banana Beat Newsletters — University of Massachusetts Extension — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cranberry-pumpkin-muffins. Federal works are public domain in the United States.