Garlic Stuffed Chicken
Jazz up your chicken dinner with garlic, lemon zest, and fresh parsley. Serve this dish with brown rice and a side salad for a complete meal.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (231g)
- Rating
- 3.64 of 5 (36 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 4 ounces
Ingredients
- 2 cups water
- 8 cloves garlic clove (unpeeled)
- 6 tablespoons fresh parsley (chopped, divided)
- 1 teaspoon lemon zest (grated)
- 1 teaspoon sodium-free seasoning blend
- 4 chicken breast
- 1/4 cup reduced sodium chicken broth
- 2 tablespoons fresh lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small saucepan, bring water to a boil.
- Add garlic; cook for 10 minutes.
- Drain garlic, peel and cut into thin slices.
- In a small bowl, combine garlic, 1/2 cup of chopped parsley, lemon zest, and seasoning.
- Mix well.
- Loosen skin from each chicken breast to form a pocket.
- Place about 1 teaspoon of garlic mixture under skin of each breast.
- Heat a large nonstick skillet over medium-high heat.
- Add chicken skin-side down; cook until golden, about 4 minutes.
- Turn chicken; reduce heat to medium.
- Cover and cook until no longer pink in center, about 10 to 12 minutes.
- Transfer chicken to a plate.
- Wipe any fat away from the skillet.
- Add remaining chopped parsley, broth, and lemon juice to pan.
- Bring to a boil; cook for 1 minute.
- Spoon mixture over chicken.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 209.71 |
| Total Fat | 4.44 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 118.56 mg |
| Carbohydrates | 3.84 g |
| Dietary Fiber | 0.42 g |
| Total Sugars | 0.34 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 37.43 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 521 mg |
| Sodium | 71.75 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 40 mg |
| Phosphorus | 295 mg |
| Selenium | 38 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 35 mcg |
| Vitamin B6 | 1.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 92 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 13 mg |
| Choline | 96 mg |
Recipes you may also like
- Bean and Vegetable Salad
- Chicken Stew
- Chicken Pot Pie
- Peanut Butter Cereal Bars
- Peanut Butter Muffins
- Autumn Vegetable Succotash
- Tofu with Broccoli
- Turkey Tostadas
Source
Recipe by: Seat Pleasant/ University of Maryland Health Partnership
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/garlic-stuffed-chicken. Federal works are public domain in the United States.