Peanut Butter Cereal Bars
These bars make a great on the go snack to satisfy a sweet tooth. Trying adding pumpkin seeds, chia seeds, or chopped nuts to add a little extra crunch.
- Yield
- 16 Servings
- Serving size
- 1 bar
- Rating
- 3.75 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
Ingredients
- 1/2 cup honey* (see Notes)
- 1 cup peanut butter
- 2 cups rice cereal
- 2 cups quick oats
- 1 cup raisins or other dried fruit
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large saucepan, bring honey to a boil.
- Reduce heat to low and stir in peanut butter.
- Add cereal, oats and raisins; mix well.
- Remove from heat Lightly grease an 8x8 inch baking pan.
- Press mixture into pan.
- When cool, cut into 16 bars.
- Store in an airtight container for up to a week.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 211.63 |
| Total Fat | 8.89 g |
| Saturated Fat | 1.75 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 29 g |
| Dietary Fiber | 2.26 g |
| Total Sugars | 16.82 g |
| Added Sugars included | 10 g |
| Protein | 5.5 g |
| Calcium | 20 mg |
| Potassium | 208 mg |
| Sodium | 88.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 108 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 16 mg |
Notes
* Honey is not recommended for children under 1 year old.
Recipes you may also like
- Peanut Butter Muffins
- Chicken Stew
- Autumn Vegetable Succotash
- Turkey Tostadas
- Garlic Stuffed Chicken
- Bean and Vegetable Salad
- Chicken Pot Pie
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-butter-cereal-bars. Federal works are public domain in the United States.