Quick and Easy Baked Potato Salad
If you love baked potatoes but associate them primarily with the colder winter months, this Baked Potato Salad will fill that void come summer. With reduced-fat cheddar cheese, chives, and real bacon, you’ll feel like you’re eating a traditional baked potato in a dish that’s just slightly more summer picnic-friendly. The best part? There’s no need to fire up the oven when you have a microwave handy!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.54 of 5 (76 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 1/2 pounds red potatoes
- 1 cup non-fat plain yogurt
- 1/3 cup minced onion
- 1/2 cup shredded, reduced-fat cheddar cheese
- 4 tablespoons snipped fresh chives
- 3 tablespoons real bacon bits or pieces
- 1/4 teaspoon salt
- freshly ground pepper to taste
- chopped fresh parsley (optional)
Directions
- Place whole potatoes (do not poke holes) into microwave-safe dish.
- Cover dish. (If covering dish with plastic wrap, poke small holes in plastic.) Microwave on high for 10 to 12 minutes depending on strength of microwave.
- Use oven mitts or a towel to remove dish from microwave.
- Carefully remove cover from dish due to steam build up and let cool.
- Cut potatoes into bite-sized pieces and place in a large bowl with remaining ingredients.
- Stir and mix well.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 222.27 |
| Total Fat | 4.55 g |
| Saturated Fat | 2.37 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.67 mg |
| Carbohydrates | 33.38 g |
| Dietary Fiber | 2.78 g |
| Total Sugars | 7.53 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.03 g |
| Calcium | 247 mg |
| Potassium | 966 mg |
| Sodium | 363.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 58 mg |
| Phosphorus | 289 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 30 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 42 mg |
Notes
This salad may be served right away, but is best if refrigerated for at least one hour to allow flavors to blend.
Recipes you may also like
- Tortilla Chips and Bean Dip
- Spanish Frittata
- Red Beans and Rice
- Bean Enchiladas
- Baked Beans
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Two Bean Chili
- Fiesta Rice Salad
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/quick-and-easy-baked-potato-salad. Federal works are public domain in the United States.