Red Beans and Rice
This flavorful dish is a Monday night tradition in many homes. This vegetarian recipe uses dry beans, onion, pepper, and spices.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (359g)
- Rating
- 3.71 of 5 (93 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 cups red beans, dry
- 8 cups water
- 1 1/2 cups onion (chopped)
- 1 cup celery (chopped)
- 4 bay leaves
- 3 tablespoons garlic (chopped)
- parsley (optional)
- 2 teaspoons thyme (crushed, dried)
- 1 teaspoon salt
- 1 teaspoon black pepper
- 1 cup red bell pepper (chopped - could also use green pepper)
- 2 cups cooked brown rice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Pick through beans to remove shriveled or broken beans.
- Rinse beans thoroughly.
- In a 5-quart pot, mix beans, water, onion, celery, and bay leaves.
- Bring to boiling; reduce heat.
- Cover and cook over low heat for about 1 to 1/2 hours or until beans are tender.
- Stir and mash beans against side of pan.
- Add garlic, parsley, thyme, salt, black pepper, and red or green pepper.
- Cook uncovered, over low heat, until creamy, about 30 minutes.
- Remove bay leaves.
- Serve over hot cooked rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 224.25 |
| Total Fat | 1.17 g |
| Saturated Fat | 0.25 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 43.29 g |
| Dietary Fiber | 10.22 g |
| Total Sugars | 2.77 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.71 g |
| Calcium | 68 mg |
| Potassium | 616 mg |
| Sodium | 323.53 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 80 mg |
| Phosphorus | 227 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 35 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 154 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 43 mg |
Notes
See how to make this recipe and more on USDA’s MyPlate Kitchen YouTube site.
Recipes you may also like
- Bean Enchiladas
- Spanish Frittata
- Strawberry Banana Parfait
- Baked Beans
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Trail Mix Bars
- Breakfast Burrito with Salsa
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
Source
Recipe by: Food and Drug Administration (FDA) — US Department of Health and Human Services
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/red-beans-and-rice. Federal works are public domain in the United States.