Strawberry Banana Parfait
Enjoy the flavors of layered strawberries, crispy cereal flakes, and creamy yogurt in this delicious parfait. Serve as a fruit-filled breakfast option or a better-for-you dessert!
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 strawberry banana parfait
- Rating
- 3.84 of 5 (170 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 medium ripe banana, mashed
- 1/8 teaspoon vanilla
- 1/3 cup plain non-fat yogurt
- 1/2 cup sliced fresh strawberries
- 1/2 cup bran and wheat flakes ready-to-eat cereal
Directions
- Stir banana and vanilla into yogurt and combine well.
- In a 10 to 12 ounce glass, alternately layer the yogurt-banana mixture, strawberries, and cereal.
- Serve immediately and enjoy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 224.46 |
| Total Fat | 1.09 g |
| Saturated Fat | 0.21 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.62 mg |
| Carbohydrates | 45.05 g |
| Dietary Fiber | 7.55 g |
| Total Sugars | 24.06 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 7.99 g |
| Calcium | 178 mg |
| Potassium | 509 mg |
| Sodium | 216.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 7 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 183 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 56 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 158 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 25 mg |
Recipes you may also like
- Red Beans and Rice
- Veggie Pizza Pita Pockets
- Fiesta Rice Salad
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Scallion Rice
- Cran-Apple Crisp
- Rice Bowl Breakfast with Fruit and Nuts
- Peanutty Stew
Source
Recipe by: MyPlate National Strategic Partners — The Grain Chain
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberry-banana-parfait. Federal works are public domain in the United States.