Cran-Apple Crisp
This red and golden whole grain dessert is a perfect balance of sweet apples and tart cranberries.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 3/4 cup
- Rating
- 3.50 of 5 (76 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 medium apples (cored and thinly sliced)
- 1 can whole cranberry sauce (14 ounces)
- 2 tablespoons margarine (melted)
- 1 cup uncooked oats
- 1/3 cup brown sugar
- 1 teaspoon cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Wash apples, remove cores and slice thinly, keeping peel on.
- In a bowl, combine the cranberries and apples.
- Pour into an 8x8 inch pan.
- Combine melted margarine with oatmeal, brown sugar, and cinnamon until well blended.
- Sprinkle over apple/cranberry mixture.
- Cover and bake for 15 minutes.
- Uncover and bake 10 more minutes until the topping is crisp and brown.
- Serve warm or cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 219.97 |
| Total Fat | 2.97 g |
| Saturated Fat | 0.57 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.04 mg |
| Carbohydrates | 47.77 g |
| Dietary Fiber | 3.83 g |
| Total Sugars | 33.78 g |
| Added Sugars included | 19 g |
| Protein | 1.96 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 165 mg |
| Sodium | 28.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 53 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Scallion Rice
- Rise and Shine Cobbler
- Red Beans and Rice
- Strawberry Banana Parfait
- Sweet and Juicy Raisin Tapenade
- Very Berry Muesli
- Fiesta Rice Salad
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
Source
Recipe by: Pumpkin Post and Banana Beat Newsletters — University of Massachusetts Extension — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cran-apple-crisp. Federal works are public domain in the United States.