Sweet and Juicy Raisin Tapenade
Traditional tapenades can be high in sodium, but not this version, with its base of raisins. Spread on crackers or pita bread as a snack or appetizer, or include as part of a tapas-inspired meal. Makes a great portable lunch.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.66 of 5 (110 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 cup California raisins
- 1/4 cup pitted Kalamata olives, drained
- 2/3 tablespoon walnuts
- 1 tablespoon balsamic vinegar
- 2 teaspoons olive oil
- 1 large whole grain pita bread (approximately 16 wedges or melba rounds)
Directions
- Place tapenade ingredients in food processor.
- Run until raisins, olives, and walnuts are finely chopped.
- Can be made ahead and refrigerated.
- Serve with melba rounds or pita wedges.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 215.07 |
| Total Fat | 4.54 g |
| Saturated Fat | 0.71 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 44.32 g |
| Dietary Fiber | 3.32 g |
| Total Sugars | 26.74 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.66 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 343 mg |
| Sodium | 162.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 82 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with a glass of 100% apple juice and hummus with cucumber slices and carrot or celery sticks. Notes on Raisins:
Recipes you may also like
- Very Berry Muesli
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
- Rise and Shine Cobbler
- Cran-Apple Crisp
- Scallion Rice
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Fruity Homemade Oatmeal
- Red Beans and Rice
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-and-juicy-raisin-tapenade. Federal works are public domain in the United States.