Veggie Pizza Pita Pockets
Don't want to turn on your oven or stove today? This veggie pizza pita is a delicious option that is made in the microwave. Top pizza with your favorite veggies.
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.81 of 5 (16 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pita, whole wheat (cut around the sides, into flats)
- 2 tablespoons low-sodium tomato sauce
- 1 slice part-skim mozzarella cheese
- Pick two from the following vegetables:
- green and red bell peppers, sliced
- mushrooms, chopped
- 1/16 cup broccoli, chopped (1 tablespoon)
- 1 tablespoon red onion, chopped
- spinach, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place one pita round on a plate.
- Spread 2 tablespoons of tomato sauce on pizza.
- Sprinkle various chopped vegetable over sauce.
- Layer one slice of cheese on top of sauce.
- Cover with the other half of pita round.
- Microwave 35 to 45 seconds, or until cheese melts.
- Slice in half, let cool, and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 225.08 |
| Total Fat | 5.38 g |
| Saturated Fat | 2.6 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 13.65 mg |
| Carbohydrates | 35.71 g |
| Dietary Fiber | 4.24 g |
| Total Sugars | 3.61 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.19 g |
| Calcium | 163 mg |
| Potassium | 244 mg |
| Sodium | 392.57 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 229 mg |
| Selenium | 31 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 50 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 23 mg |
Notes
1 tablespoon each of broccoli and red onion used for costing and nutrition analysis. Tips:
Recipes you may also like
- Strawberry Banana Parfait
- Pizza Eggburger
- Hoppin' John (Sausage, Black-Eyed Peas, and Rice)
- Old Fashioned Bread Pudding
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Polenta with Pepper and Cheese
- Yogurt Berry Parfait
- Tuna Melt Burger
Source
Recipe by: Adapted from CSAAC (Community Services for Autistic Adults and Children)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/veggie-pizza-pita-pockets. Federal works are public domain in the United States.