Yogurt Berry Parfait
Enjoy this hearty snack or dessert, abounding with fresh fruit, granola, and any flavor of low-fat yogurt.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 parfait, 1/4 of recipe (214g)
- Rating
- 3.67 of 5 (83 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups low fat yogurt (or fat-free, any flavor*)
- 1 cup banana (sliced)
- 1/2 cup blueberries (fresh)
- 1/2 cup strawberries (fresh, sliced)
- other optional fruit (raspberries, peaches, pineapple and/or mangos)
- 1 cup granola
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Line up 4 parfait or other tall glasses.
- Spoon 1/2 cup of yogurt into each glass.
- Sprinkle with granola.
- Top with about 1/4 cup of fruit.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 258.55 |
| Total Fat | 5.63 g |
| Saturated Fat | 1.6 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.35 mg |
| Carbohydrates | 43.23 g |
| Dietary Fiber | 3.46 g |
| Total Sugars | 26.93 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 9.47 g |
| Calcium | 237 mg |
| Potassium | 517 mg |
| Sodium | 129.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 267 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 32 mg |
Notes
*Low-fat vanilla yogurt used for costing and nutrient analysis. Note: Optional ingredients are not included in the nutrient or cost analysis.
Recipes you may also like
- Tuna Melt Burger
- Eggplant Stir Fry
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Red Beans and Rice
- Fruit Crisp
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Polenta with Pepper and Cheese
Source
Recipe by: USDA Food and Nutrition Information Center
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/yogurt-berry-parfait. Federal works are public domain in the United States.