Tortilla Chips and Bean Dip
Prepare this layered dip with beans, salsa, sour cream, and cheese for your next party. Make your own tortilla chips to serve on the side. Fill up on fiber while having fun.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.31 of 5 (136 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 (6-inch) corn tortillas
- 1 can (15.5 ounces) low-sodium kidney beans
- 1/4 salsa recipe (1/2 cup)
- 1/4 cup fat-free sour cream
- 1/2 cup cheddar cheese, shredded
- 1 cup lettuce, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 degrees F. Place tortillas in a stack on cutting board.
- With a sharp knife, cut stack into eight pieces, forming triangles or wedges.
- Lay tortillas pieces out in single layer on baking sheet.
- Set aside while making dip.
- Open canned beans.
- Pour beans in colander; rinse and drain.
- Place beans in a small mixing bowl and mash with a potato masher.
- Spread beans over bottom of baking dish.
- Measure salsa and spread over beans.
- Measure sour cream and spread over beans.
- Grate and measure cheese; sprinkle over bean mixture.
- Place lettuce wedge on cutting board.
- Slice into thin strips; set aside.
- Place both the baking sheet with tortilla pieces and the dip in preheated oven.
- Bake about 8 minutes or until tortilla pieces are crisp and dip is bubbly.
- Sprinkle lettuce over dip and serve with tortilla chips.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 221.9 |
| Total Fat | 6.04 g |
| Saturated Fat | 2.99 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.48 mg |
| Carbohydrates | 32.09 g |
| Dietary Fiber | 7.87 g |
| Total Sugars | 2.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.27 g |
| Calcium | 179 mg |
| Potassium | 403 mg |
| Sodium | 262.95 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 60 mg |
| Phosphorus | 287 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 82 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 39 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 44 mg |
Notes
Flavor Change Options:
Recipes you may also like
- Quick and Easy Baked Potato Salad
- Bean Enchiladas
- Spinach Stuffed Potatoes
- Red Potato Salad
- Very Berry Smoothie
- Fruit Smoothie
- Bean and Vegetable Salad
- Bronco Beans
Source
Recipe by: Cooking Up Fun - A Pyramid of Snacks — Cornell Cooperative Extension — Cornell University Division of Nutritional Sciences
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tortilla. Federal works are public domain in the United States.