Baked Chicken Nuggets
Make chicken nuggets at home using cereal crumbs, spices, and herbs. You can cook them in the microwave or the oven.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- about 3 ounces
- Rating
- 3.92 of 5 (270 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 4 ounces
Ingredients
- 1 1/2 pounds chicken thighs, boneless, skinless
- 1 cup ready-to-eat cereal, cornflakes
- 1 teaspoon paprika
- 1/2 teaspoon Italian herb seasoning
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon onion powder
Directions
- Conventional Method: Microwave Method:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 234.23 |
| Total Fat | 9.48 g |
| Saturated Fat | 2.67 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 151.34 mg |
| Carbohydrates | 6.53 g |
| Dietary Fiber | 0.5 g |
| Total Sugars | 0.78 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 28.81 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 333 mg |
| Sodium | 173.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 272 mg |
| Selenium | 32 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 46 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 83 mg |
Notes
To remove bone from chicken thigh:
Recipes you may also like
- Chicken Pasta Salad
- Black Bean and Rice Salad
- Pizza Eggburger
- Black Bean Soup
- Chicken Mole
- Peanutty Stew
- Pumpkin Soup
- Chicken and Dumplings
Source
Recipe by: Recipes and Tips for Healthy, Thrifty Meals — USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-chicken-nuggets. Federal works are public domain in the United States.