Picadillo
A fun flavorful dish that is full of veggies and lean protein and can be made in a flash.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.91 of 5 (68 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 85% lean ground turkey
- 1 medium onion, chopped
- 5 medium carrots, diced
- 2 medium zucchinis (or other squash)
- 2 medium potatoes, diced
- 1 teaspoon salt
- black pepper (optional, to taste)
- 1/2 teaspoon cumin
- 1 1/4 cups low-sodium canned tomatoes
- 1 teaspoon cornstarch
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown ground turkey in a non-stick frying pan.
- Add onions, carrots, zucchini, potatoes, salt, pepper, and cumin.
- Sauté for about 5 minutes.
- Add tomatoes and just enough water to cover.
- Bring to a boil, then lower heat and simmer, uncovered, until vegetables are tender.
- Dissolve cornstarch in about 1 tablespoon of cold water, add to mixture, bring back to a boil until gravy thickens.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 241.88 |
| Total Fat | 9.81 g |
| Saturated Fat | 2.53 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 56.1 mg |
| Carbohydrates | 23.5 g |
| Dietary Fiber | 4.66 g |
| Total Sugars | 6.99 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.58 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 896 mg |
| Sodium | 486.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 235 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 416 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 47 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 64 mg |
Recipes you may also like
- Tasty Chicken and Veggie Packets
- Tuna Salad on Greens
- Leaf Finger Salad
- Simple Fish Tacos
- Spinach and Meat Cakes
- Chicken and Dumplings
- Pumpkin Soup
- Chicken Mole
Source
Recipe by: California Health Department, Los Angeles County — Es Facil Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/picadillo. Federal works are public domain in the United States.