Slow-Cook Barbecue
Vinegar, brown sugar, and garlic come together to give this slow cook beef barbecue a sweet and tangy flavor. Serve with a side salad.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.47 of 5 (141 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 4 ounces
Ingredients
- 1 1/2 pounds boneless chuck steak, boneless, 1 1/2-inches thick
- 1 garlic clove, peeled and minced
- 1/4 cup red wine vinegar
- 1 tablespoon brown sugar
- 2 tablespoons Worcestershire sauce
- 1/4 cup ketchup (add more ketchup if desired)
- salt (1 teaspoon, optional)
- 1 teaspoon dry or prepared mustard
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut the beef on a diagonal, across the grain into slices 1 inch wide and place in a slow cooker.
- Combine the remaining ingredients and pour over the meat.
- Mix the meat and sauce together.
- Cover and cook on low for 3 to 5 hours.
- Serve on toasted hamburger buns with a mixed green salad.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 269.32 |
| Total Fat | 12.59 g |
| Saturated Fat | 4.78 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 89.98 mg |
| Carbohydrates | 7.15 g |
| Dietary Fiber | 0.13 g |
| Total Sugars | 5.39 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 31.03 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 440 mg |
| Sodium | 269.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 254 mg |
| Selenium | 31 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 5 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 2 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 87 mg |
Recipes you may also like
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Baked Pork Chops
- White Chili
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Black Beans
- Potato Beef Casserole
- Vegetarian Chili
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
Source
Recipe by: Putting Your Crock Pot to Work — University of Kentucky Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/slow-cook-barbecue. Federal works are public domain in the United States.