White Chili
Looking for a new twist on chili? Try this white chili with chicken and milk and you're in for a treat.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/10 of recipe
- Rating
- 3.54 of 5 (103 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 2 medium red bell peppers, chopped
- 1 large onion, chopped
- 1 chopped green chili (can adjust to taste)
- 3 garlic cloves, minced
- 1 tablespoon chili powder
- 1 teaspoon cumin
- 1 teaspoon oregano
- 2 cups low-sodium chicken broth
- 2 cups 1% low-fat milk
- 4 cups white beans, cooked*
- 12 ounces cooked chicken, cubed
- 1/4 cup cilantro
- 6 corn tortillas (toasted and cut into 1 inch squares)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Sauté peppers and onion in oil.
- Add green chili, garlic, spices, and chicken broth.
- Simmer for 20 minutes.
- Add milk, cooked beans, and cooked chicken.
- Allow to thicken before adding cilantro.
- Heat through.
- Top chili with crisp tortillas before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 272.05 |
| Total Fat | 4.5 g |
| Saturated Fat | 1.09 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 36.05 mg |
| Carbohydrates | 36.8 g |
| Dietary Fiber | 7.22 g |
| Total Sugars | 5.91 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 22.33 g |
| Calcium | 151 mg |
| Potassium | 737 mg |
| Sodium | 330.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 89 mg |
| Phosphorus | 354 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 80 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 44 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 93 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 73 mg |
Notes
*See our recipe to learn how to cook beans .
Recipes you may also like
- Black Beans
- Potato Beef Casserole
- Slow-Cook Barbecue
- Pink Party Salad
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Baked Pork Chops
- Vegetarian Chili
- Snappy Rice Dish
Source
Recipe by: The Bold and Beautiful Book of Bean Recipes — Washington State WIC Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/white-chili. Federal works are public domain in the United States.