Chicken Rice Salad
Add fresh vegetables and seasonings to leftover chicken that has been properly handled and rice for a quick and delicious salad.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 cups prepared salad
- Rating
- 3.93 of 5 (69 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 cups lettuce
- 2 cups brown rice, cooked
- 2 cups skinless chicken breast, roasted
- 1 tomato, cored and diced
- 1 green pepper, cored and diced
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 lemon, juiced
- 2 tablespoons vinegar, flavored
- hot pepper sauce (optional)
- Italian herb mix and black pepper to taste (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toss all ingredients together in a large salad bowl.
- Use personal taste preferences to determine the amounts of seasonings.
- Serve immediately.
- This salad looks great when served on a large plate with a few of the seasonings sprinkled on top.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 280.28 |
| Total Fat | 7.07 g |
| Saturated Fat | 1.35 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 66.69 mg |
| Carbohydrates | 28.99 g |
| Dietary Fiber | 2.71 g |
| Total Sugars | 2.22 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 24.11 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 516 mg |
| Sodium | 45.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 67 mg |
| Phosphorus | 278 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 115 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 35 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 41 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 69 mg |
Recipes you may also like
- Jollof Rice
- Chicken Spanish Rice
- Pot Roasted Beef
- Snappy Rice Dish
- Vegetarian Chili
- Potato Beef Casserole
- One Pan Potatoes & Chicken
- Chicken Pozole Soup
Source
Recipe by: Cooking Demo II — Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-rice-salad. Federal works are public domain in the United States.