One Pan Potatoes & Chicken
This is an easy and flavorful one pan meal. Salsa adds an extra kick to the dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.85 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 4 medium potatoes
- 16 ounces chicken breasts, boned and skinned
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 cup salsa
- 1 can (15.2 ounces) low-sodium whole kernel corn, drained
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut potatoes into 3/4 in cubes.
- Microwave potatoes for 8-10 minutes until tender OR cook potatoes on the stovetop.
- To cook on the stovetop, place potatoes in water, bring to a boil and then reduce heat to a simmer until potatoes are tender, about 15 minutes.
- Drain potatoes.
- Cut chicken into 3/4-inch cubes In a large skillet, brown chicken in oil on high for 5 minutes.
- Add potatoes; cook until potatoes are lightly browned.
- Add salsa and corn.
- Cook until heated through.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 286.02 |
| Total Fat | 7.27 g |
| Saturated Fat | 1.13 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 50.04 mg |
| Carbohydrates | 36.48 g |
| Dietary Fiber | 4.28 g |
| Total Sugars | 5.43 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 20.1 g |
| Calcium | 28 mg |
| Potassium | 967 mg |
| Sodium | 222.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 62 mg |
| Phosphorus | 241 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 69 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 71 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Pozole Soup
- Honey Baked Lentils
- Simple Green Smoothie
- Jollof Rice
- Kibbeh Khamoustah
- Chicken Rice Salad
- Potato Salad
- Stir Fried Beef
Source
Recipe by: Kentucky Families on the Move: Food and Nutrition Calendar, 2005 — University of Kentucky Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/one-pan-potatoes-chicken. Federal works are public domain in the United States.