Stir Fried Beef
Enjoy this quick and tasty meal on a cold winter night. Add spinach, steamed in the microwave as well as an apple or orange to serve on the side.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 1/4 cup
- Rating
- 3.85 of 5 (73 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 1/2 pounds sirloin steak
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 garlic clove, minced
- 1 teaspoon vinegar
- 1/8 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 2 large onions, sliced
- 1 large tomato, sliced
- 3 cups potatoes, diced & boiled
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Trim fat from steak and cut steak into small, thin pieces.
- In a large skillet, heat oil and sauté garlic until garlic is golden.
- Add steak, vinegar, salt, and pepper.
- Cook for 6 minutes, stirring beef until brown.
- Add onion and tomato.
- Cook until onion is transparent.
- Serve with boiled potatoes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 292.26 |
| Total Fat | 12.04 g |
| Saturated Fat | 4.24 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 74.99 mg |
| Carbohydrates | 18.34 g |
| Dietary Fiber | 2.33 g |
| Total Sugars | 3.26 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 27.87 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 718 mg |
| Sodium | 110.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 264 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 1.7 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 84 mg |
Recipes you may also like
- Kibbeh Khamoustah
- Peanut Butter and Apple Wraps
- Baked Chicken with Vegetables
- Tuna Apple Salad
- Roast Turkey Breast with Rosemary, Sage, and Thyme
- Honey Baked Lentils
- Skillet Meals
- Chicken Pozole Soup
Source
Recipe by: Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stir-fried-beef. Federal works are public domain in the United States.