Chicken Pozole Soup
This traditional Mexican soup has a deep flavor using a whole chicken. Hominy can be found in the canned food aisle of the grocery store.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (193 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 whole chicken, skinned and cut into pieces
- 8 cups water
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/4 teaspoon black pepper
- 4 tablespoons chili powder
- 1 can (8 ounces) tomato sauce, low-sodium
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 5 cups canned hominy, white or yellow, rinsed and drained (2 - 15 ounce cans)
- 3 cups iceberg lettuce, shredded
- 1 lime (cut into 6 wedges)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put chicken pieces in a large pot and cover with the 8 cups of water.
- Simmer over medium heat for 1 hour.
- Add the chopped onion, pepper, chili powder, tomato sauce, and oregano to simmering chicken.
- After the chicken is thoroughly cooked take the pieces out of the pot and remove most of the bones from the chicken and the pot.
- Return chicken to the pot.
- Add the rinsed hominy to the pot of chicken and simmer for another 45 minutes.
- Serve with lettuce and a wedge of lime.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 286.14 |
| Total Fat | 8.15 g |
| Saturated Fat | 1.98 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 72.23 mg |
| Carbohydrates | 26.33 g |
| Dietary Fiber | 6.42 g |
| Total Sugars | 4.64 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 27.06 g |
| Calcium | 69 mg |
| Potassium | 479 mg |
| Sodium | 610.74 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 241 mg |
| Selenium | 23 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 135 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 23 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 78 mg |
Notes
To make even healthier, use tomato sauce with no added salt. Chicken breasts or thighs can be substituted for the whole chicken.
Recipes you may also like
- One Pan Potatoes & Chicken
- Honey Baked Lentils
- Simple Green Smoothie
- Jollof Rice
- Kibbeh Khamoustah
- Chicken Rice Salad
- Potato Salad
- Stir Fried Beef
Source
Recipe by: Pictorial Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service — Oregon Family Nutrition Program — Recipe submitted by Lynn Myers Steele, 2000
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-pozole-soup. Federal works are public domain in the United States.