Jollof Rice
Flavors abound in this chicken, veggie, and rice dish! This recipe makes 12 servings, which will provide you with plenty of tasty leftovers the next day!
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/12 of recipe (514g)
- Rating
- 3.29 of 5 (150 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 pounds cooked meat, cut into 1-inch cubes (use chicken, bacon, shrimp, or smoked pork)
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of your choice)
- 1/2 cup onion (finely chopped)
- 1/2 cup green peppers (finely chopped)
- 1/2 teaspoon ground ginger
- 1 can low-sodium whole tomatoes (14.5 ounce)
- 2 cans no-salt added tomato paste (6 ounces each)
- 8 cups water (2 quarts)
- 1/2 teaspoon black pepper
- 1/2 teaspoon thyme
- 1 teaspoon crushed red pepper
- 2 cups white rice
- 2 1/2 cups low-sodium chicken broth
- 2 1/2 cups water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Sauté cooked meat in oil until slightly brown.
- In a large kettle, sauté yellow onion, green pepper, and ginger in vegetable oil until onions are soft.
- Add whole tomatoes and simmer for five minutes.
- Add tomato paste, 2 quarts water, salt, black pepper, thyme, and red pepper.
- Add cooked meat, simmer 20 minutes longer.
- In a 2-quart saucepan, cook rice in chicken stock and water until tender.
- Add salt and pepper to taste.
- Pour the rice in a deep bowl and arrange the meat in the center.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 282.21 |
| Total Fat | 6.13 g |
| Saturated Fat | 1.54 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 49.79 mg |
| Carbohydrates | 35.17 g |
| Dietary Fiber | 2.52 g |
| Total Sugars | 4.92 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.38 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 588 mg |
| Sodium | 93.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 198 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 40 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 103 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 62 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Rice Salad
- One Pan Potatoes & Chicken
- Chicken Pozole Soup
- Chicken Spanish Rice
- Honey Baked Lentils
- Pot Roasted Beef
- Vegetarian Chili
- Potato Beef Casserole
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/jollof-rice. Federal works are public domain in the United States.