Kibbeh Khamoustah
This traditionally Kurdish dish is delicious, fresh, and flavorful! The beef dumplings are enjoyed in a soup that is loaded with Swiss Chard. This will be your newest family favorite!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (173g)
- Rating
- 3.20 of 5 (54 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound ground beef, 85% lean (coarsely ground, if available)
- 1 tablespoon salad oil
- 1 cup matzo meal
- 1 1/2 cups semolina
- 1 cup water
- 1 teaspoon salt
- 6 cloves garlic, chopped (use 6-7 cloves)
- 10 scallions, chopped
- 6 cups Swiss Chard (2 bunches)
- lemon juice (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Fry ground beef in a small amount of oil.
- Prepare the dough by mixing matzo meal, semolina, water, and salt.
- Wet hands and shape into walnut-sized pieces.
- Roll out dough into a small circle and fill with 1 Tablespoon of meat.
- Seal the dough.
- Continue until all the dough and meat is used.
- In a large pot, heat a small amount of oil and fry garlic until golden.
- Add the scallions and Swiss chard.
- Mix well.
- Cook about 10 minutes.
- Cover with water and continue to cook until boiling.
- Add lemon juice, to taste (optional).
- Add stuffed dough to soup and cook 15 more minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 290.95 |
| Total Fat | 7.82 g |
| Saturated Fat | 2.38 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 31.91 mg |
| Carbohydrates | 39.2 g |
| Dietary Fiber | 2.63 g |
| Total Sugars | 0.84 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.05 g |
| Calcium | 240 mg |
| Potassium | 381 mg |
| Sodium | 385.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 11 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 146 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 86 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 122 mcg |
| Folate | 61 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 48 mg |
Notes
Kibbeh Khamoustah is a Kurdish dish. Kibbeh, or dumplings, are stuffed with meat, traditionally lamb or beef, and served with soup.
Recipes you may also like
- Stir Fried Beef
- Honey Baked Lentils
- Peanut Butter and Apple Wraps
- Chicken Pozole Soup
- One Pan Potatoes & Chicken
- Baked Chicken with Vegetables
- Tuna Apple Salad
- Roast Turkey Breast with Rosemary, Sage, and Thyme
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/kibbeh-khamoustah. Federal works are public domain in the United States.