Peanut Butter and Apple Wraps
Quick, filling, and delicious, these wraps can be made in a flash and enjoyed right away or packed away for lunch at school or work.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.30 of 5 (117 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 1 (7-inch across) whole wheat tortilla
- 1/4 cup low-fat peanut butter
- 2 tablespoons granola cereal
- 1/2 medium apple, sliced (suggest Red Delicious apple)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Lay tortilla flat and spread peanut butter over 2/3 of the tortilla leaving edges at sides Sprinkle 2 tablespoons granola over peanut butter.
- Cut apple slices into small chunks and place them on top of the granola.
- Fold over the edges of the tortilla and roll up "burrito style." Eat and Enjoy.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 295.53 |
| Total Fat | 14.04 g |
| Saturated Fat | 3.05 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 33.75 g |
| Dietary Fiber | 5.43 g |
| Total Sugars | 11.09 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 11.24 g |
| Calcium | 72 mg |
| Potassium | 346 mg |
| Sodium | 322.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 83 mg |
| Phosphorus | 221 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 43 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 28 mg |
Recipes you may also like
- Baked Chicken with Vegetables
- Tuna Apple Salad
- Roast Turkey Breast with Rosemary, Sage, and Thyme
- Skillet Meals
- Stir Fried Beef
- Kibbeh Khamoustah
- Peanut Butter Bread
- Vegetable and Turkey Stir Fry
Source
Recipe by: CSAAC (Community Services for Autistic Adults and Children)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-butter-and-apple-wraps. Federal works are public domain in the United States.