Shirini
A tasty pumpkin dessert that will delight your dinner companions. Be cautious when making the syrup as it will be extremely hot.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.40 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 1/4 cups granulated sugar
- 1/2 cup water
- 4 winter squash (1 1/4 pounds of butternut, acorn, or pumpkin)
- 1/2 cup chopped walnuts
- 1/2 teaspoon cinnamon (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Boil the sugar and water until it forms a thick syrup in a medium saucepan.
- Wash the pumpkin, peel it, remove the seeds, cut into pieces, and cook in the syrup until it is very thick and almost all absorbed.
- Arrange the pumpkin on a plate and decorate with walnuts and cinnamon (optional).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 262.46 |
| Total Fat | 6.93 g |
| Saturated Fat | 0.67 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 50.06 g |
| Dietary Fiber | 3.01 g |
| Total Sugars | 44.47 g |
| Added Sugars included | 42 g |
| Protein | 2.24 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 237 mg |
| Sodium | 2.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 207 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Tuna Melt Burger
- Sweet Potato Pie
- Garden Pan Bread
- Fruit Crisp
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Blueberry Muffins
- Bread Bake with Chicken, Cheese, and Vegetables
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/shirini. Federal works are public domain in the United States.