Bread Bake with Chicken, Cheese, and Vegetables
You'll want to tell everyone about this bread bake that features broccoli, chicken, cheese, onion, eggs, and milk.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.86 of 5 (299 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 6 slices bread, cubed (approximately 6 cups)
- 1 1/2 cups broccoli, frozen, chopped and cooked
- 1 cup cheddar cheese, low-fat shredded
- onion, minced (optional, 1 tablespoon)
- 1 cup cooked chicken, skinless and diced
- 3 eggs
- 4 egg whites
- 2 cups milk, non-fat
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place half the bread in a well greased 9x9 inch pan.
- Top with broccoli, cheese, onion, and meat.
- Place remaining bread on top.
- In a bowl, mix eggs and milk.
- Pour egg mixture over bread in pan.
- Cover.
- Refrigerate overnight or at least 1 hour.
- Bake uncovered at 325 °F for 1 to 1 1/4 hours, or until center is firm and lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 258.62 |
| Total Fat | 8.26 g |
| Saturated Fat | 3.62 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 141.73 mg |
| Carbohydrates | 21.51 g |
| Dietary Fiber | 2.04 g |
| Total Sugars | 6.54 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 24.33 g |
| Calcium | 340 mg |
| Potassium | 397 mg |
| Sodium | 370.08 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 40 mg |
| Phosphorus | 341 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 150 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 41 mcg |
| Folate | 99 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 131 mg |
Recipes you may also like
- Pasta Salad with Herb Vinaigrette
- Mediterranean Chicken and White Bean Salad
- Pork Loin Roast with Veggies
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Red Beans and Rice
- Ground Beef Stew
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Tuna Slider with Green Chiles
Source
Recipe by: Adapted from "Brag About It Bread Bake" Bread Fact Sheet — University of Wisconsin Cooperative Extension Service — A Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bread-bake-chicken-cheese-vegetables. Federal works are public domain in the United States.