Sweet Potato Pie
A delicious holiday favorite! You can use canned sweet potato if you don't have time to roast and mash your own!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 piece, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.65 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 large egg whites
- 1/4 cup fresh orange juice
- 1 teaspoon ground cinnamon
- 1/4 teaspoon ground nutmeg
- 1/4 teaspoon ground allspice
- 3/4 cup packed brown sugar
- 1/2 teaspoon orange zest
- 1/2 cup fat-free milk
- 2 tablespoons unsalted butter (melted)
- 1 pinch salt
- 2 cups canned sweet potatoes, mashed (not canned in syrup)
- 1 unbaked pie crust, 9-inch
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Beat egg whites well.
- Add orange juice, spices, brown sugar, orange zest, non-fat milk, butter, and salt.
- Add mashed sweet potatoes and mix thoroughly.
- Pour into pie shell and bake in preheated oven for 1 hour or until firm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 264.07 |
| Total Fat | 6.48 g |
| Saturated Fat | 2.15 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1 mg |
| Carbohydrates | 47.64 g |
| Dietary Fiber | 2.07 g |
| Total Sugars | 25.55 g |
| Added Sugars included | 21 g |
| Protein | 4.81 g |
| Calcium | 61 mg |
| Potassium | 316 mg |
| Sodium | 191.27 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 70 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 261 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
Use extra egg yolks in this recipe Sweet Potato Custard .
Recipes you may also like
- Fruit Crisp
- Shirini
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Tuna Melt Burger
- Garden Pan Bread
- Baked Pork Chops
- Turkey and Cucumber Sandwich
Source
Recipe by: Opening the Door to Good Health Cookbook: Healthy Recipes from Around the World — Ohio Commission on Minority Health
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-pie. Federal works are public domain in the United States.