Mushroom Beef Sloppy Joes
Chopped mushrooms, when sautéed, blend seamlessly with ground meats. Swapping or adding mushrooms to a recipe can add an extra serving of vegetables to the plate.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.55 of 5 (235 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound white button mushrooms
- 1/2 pound cremini mushrooms
- 1/4 pound 90% lean ground beef
- 1 1/2 tablespoons canola oil
- 1/2 cup chopped onions
- 1 clove garlic, minced
- 1 8-ounce can no-salt-added tomato sauce
- 1 tablespoon chili powder
- 3 teaspoons brown sugar
- 1 teaspoon cider vinegar
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 4 whole-wheat buns
Directions
- Chop mushrooms to approximate size and texture of cooked ground beef.
- Heat a sauté pan over medium-high heat.
- Add ground beef and mushrooms, and cook.
- Sauté until ground beef is done.
- Remove mushroom-beef mixture from pan.
- Add onions and garlic to pan; cook until golden.
- Return mushroom-beef mixture to pan, along with remaining ingredients.
- Simmer about 10 minutes; remove from heat.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 274.29 |
| Total Fat | 10.89 g |
| Saturated Fat | 1.94 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.43 mg |
| Carbohydrates | 32.42 g |
| Dietary Fiber | 4.56 g |
| Total Sugars | 7.96 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 12.86 g |
| Calcium | 106 mg |
| Potassium | 750 mg |
| Sodium | 311.3 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 212 mg |
| Selenium | 39 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 43 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 81 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.7 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 50 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with a glass of non-fat milk and a slice of watermelon.
Recipes you may also like
- Potato Beef Casserole
- Black Beans
- Pink Party Salad
- Vegetarian Chili
- White Chili
- Snappy Rice Dish
- Black Bean Burgers
- Pot Roasted Beef
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mushroom-beef-sloppy-joes. Federal works are public domain in the United States.