Sloppy Garden Joes
Full of fresh veggie flavor, these sloppy garden joes will be a fast favorite in your home. Serve on a whole wheat bun with a side salad for a complete meal.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 sandwich
- Rating
- 3.80 of 5 (60 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 medium yellow onion, chopped
- 1 medium carrot, chopped or shredded
- 1 medium green pepper, chopped
- 1 pound 85% lean ground turkey (or chicken)
- 1 can (8 ounces) low-sodium tomato sauce
- 1 can (14.5 ounces) whole tomatoes, crushed
- 4 cans (2 ounces each) mushrooms, drained
- 1/4 cup barbecue sauce
- 6 whole wheat buns, split in half to make 12
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Sauté onions, carrots, green pepper, and ground turkey or chicken in a large pan over medium heat for 5 minutes.
- Add tomato sauce, crushed tomatoes, mushrooms, barbecue sauce, and bring to boil.
- Reduce heat and simmer for 10 minutes, stirring occasionally.
- Uncover and cook for an additional 3 minutes or until thick.
- Serve open-faced on toasted or plain whole-wheat buns.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 173.35 |
| Total Fat | 6.53 g |
| Saturated Fat | 1.64 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 28.05 mg |
| Carbohydrates | 19.69 g |
| Dietary Fiber | 2.89 g |
| Total Sugars | 5.35 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 10.05 g |
| Calcium | 82 mg |
| Potassium | 311 mg |
| Sodium | 342.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 128 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 61 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 35 mg |
Notes
You can also use 8 ounce of fresh mushrooms instead of canned.
Recipes you may also like
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Corn Casserole
- Bran Flake Raisin Muffins
- Quinoa and Black Bean Salad
- Caribbean Casserole
- Berry Bread Pudding
- Fruit Pizza To Go
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sloppy-garden-joes. Federal works are public domain in the United States.