Baked Eggs & Cheese
Add your favorite veggies to dress up this cheese and egg dish, or serve with fresh salsa.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.81 of 5 (469 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 6 eggs
- 1/2 cup fat-free milk
- 1/2 cup fat-free cheese, grated
- 1 teaspoon garlic powder
- 1 1/2 teaspoons oregano
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Put oil in a medium baking dish or small cake pan and heat in the oven for a few minutes.
- In a medium bowl, beat eggs.
- Mix in remaining ingredients.
- Pour into hot pan.
- Bake 20 minutes or until eggs are firm.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 173.39 |
| Total Fat | 11.03 g |
| Saturated Fat | 2.91 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 311.71 mg |
| Carbohydrates | 3.74 g |
| Dietary Fiber | 0.61 g |
| Total Sugars | 1.95 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.01 g |
| Calcium | 223 mg |
| Potassium | 183 mg |
| Sodium | 214.84 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 268 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 173 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 57 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 260 mg |
Notes
* 4 eggs and 4 egg whites may be used instead of 6 eggs to reduce fat and cholesterol.
Recipes you may also like
- Sloppy Garden Joes
- Butternut Squash with Black Beans
- Lemon Velvet Supreme
- Soft Chicken Taco
- Cornbread Dressing
- Quick Skillet Lasagna
- Fig Bars
- Chicken Vegetable Soup with Kale
Source
Recipe by: Adapted from Sure To Please Baked Eggs and Cheese, Healthy Snacks — University of Wisconsin Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-eggs-cheese. Federal works are public domain in the United States.