Lemon Velvet Supreme
Light and refreshing, this tasty dessert, packed with fat-free vanilla yogurt, graham crackers, and mandarin oranges, can be made in minutes! This recipe doubles easily if serving a crowd.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup (111g)
- Rating
- 3.24 of 5 (46 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 cups yogurt (vanilla, fat-free)
- 1 ounce pudding mix (instant, lemon, 3 Tablespoons)
- 8 graham crackers (rectangles, crushed)
- 1 cup mandarin orange (4 ounce, slices, drained or your favorite fruit)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine vanilla yogurt and pudding mix; gently stir together.
- Layer bottom of individual dishes with crushed graham crackers.
- Reserve a few crumbs to sprinkle on top.
- Pour pudding mixture over cracker crumbs.
- Top with mandarin orange slices or your favorite fruit.
- Sprinkle with remaining crumbs.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 172.87 |
| Total Fat | 2.31 g |
| Saturated Fat | 0.42 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.63 mg |
| Carbohydrates | 32.45 g |
| Dietary Fiber | 0.97 g |
| Total Sugars | 17.08 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 6.13 g |
| Calcium | 178 mg |
| Potassium | 290 mg |
| Sodium | 229.43 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 201 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 19 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 40 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Soft Chicken Taco
- Cornbread Dressing
- Butternut Squash with Black Beans
- Sloppy Garden Joes
- Quick Skillet Lasagna
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Seasoned Roasted Vegetables
- Lentil Chili
Source
Recipe by: Choices: Steps Toward Health — University of Massachusetts Extension — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lemon-velvet-supreme. Federal works are public domain in the United States.