Fig Bars
Fig bars are a great on-the-go snack. The sweet, nutty flavors in these bars are sure to be a hit with all ages.
- Yield
- 24 Bars
- Serving size
- 1 bar
- Rating
- 3.44 of 5 (9 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups dried figs (chopped, 16 ounces)
- 1/2 cup walnuts (chopped)
- 1/3 cup sugar
- 1/4 cup orange juice (juice from 1/2 orange)
- 2 tablespoons hot water
- 1/2 cup margarine (softened, or butter)
- 1 cup packed brown sugar
- 1 large egg
- 1 1/2 cups all-purpose flour
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1 1/4 cups old fashioned rolled oats
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Lightly grease a 9x13 inch baking pan.
- Combine figs, walnuts, sugar, orange juice, and hot water in a mixing bowl and set aside.
- Mix together margarine or butter and brown sugar until creamy.
- Add egg and mix until smooth.
- Mix flour and baking soda.
- Stir into egg mixture.
- Blend in oats to make soft dough.
- Reserve 1 cup of dough for topping.
- With floured fingertips, press the remaining dough into a thin layer on the bottom of the baking pan.
- Spread fig mixture evenly over the dough.
- Crumble reserved dough over top, allowing fig mixture to show.
- Bake 30 minutes or until golden brown.
- Cool completely in baking pan.
- Cut into 24 bars (about 2 1/2 x 2 inches).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 172.44 |
| Total Fat | 5.12 g |
| Saturated Fat | 0.86 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.61 mg |
| Carbohydrates | 29.7 g |
| Dietary Fiber | 2.11 g |
| Total Sugars | 18.36 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 2.48 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 146 mg |
| Sodium | 64.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 49 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 42 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Cornbread Dressing
- Soft Chicken Taco
- Lemon Velvet Supreme
- Butternut Squash with Black Beans
- Sloppy Garden Joes
- Baked Eggs & Cheese
- Seasoned Roasted Vegetables
- Lentil Chili
Source
Recipe by: Original Recipe Name - Fabulous Fig Bars — Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fig-bars. Federal works are public domain in the United States.