Hearty Vegetable Beef Soup
Frozen vegetables, canned tomatoes, and chicken broth make this an easy soup to throw together on a cold work night. Noodles and beef make it extra hearty and comforting.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.31 of 5 (78 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3/4 can chicken broth, low-sodium (low sodium, 14.5 oz)
- 1/2 cup water
- 2 cups mixed vegetables (frozen, for soup)
- 1 can tomatoes, low-sodium (14.5 oz, broken up)
- 4 ounces beef (cooked and diced)
- 1 teaspoon thyme leaves (crushed)
- 1 dash black pepper
- 1/4 teaspoon salt
- 1 bay leaf
- 1 1/4 cups noodles (narrow-width, uncooked)
Directions
- Wash hands with soap and water Heat broth and water.
- Add vegetables, meat, and seasonings.
- Bring to boil.
- Reduce heat and boil gently, uncovered, for 15 minutes.
- Add noodles.
- Cook until noodles are tender, about 10 minutes Remove bay leaf.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 177.42 |
| Total Fat | 4.35 g |
| Saturated Fat | 1.45 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 27.55 mg |
| Carbohydrates | 24.33 g |
| Dietary Fiber | 6.45 g |
| Total Sugars | 5.66 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.57 g |
| Calcium | 74 mg |
| Potassium | 481 mg |
| Sodium | 227.29 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 42 mg |
| Phosphorus | 146 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 219 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 71 mcg |
| Thiamin | 0.8 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 56 mg |
Recipes you may also like
- Lemon Pepper Salmon Patties
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Bran Flake Raisin Muffins
- Brunswick Stew
- Apple Sandwiches
- Salmon Patties
- Fish with Spinach
- Herb Potato Salad
Source
Recipe by: North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hearty-vegetable-beef-soup. Federal works are public domain in the United States.