Mango Cucumber Soup
Sweet, ripe mangoes are the basis for this refreshing and quick chilled summer soup. It's a no-stove recipe that's perfect when outdoor temperatures rise.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of Mango Cucumber Soup
- Rating
- 3.70 of 5 (219 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 ripe mangoes, divided
- 1 English cucumber, divided
- 2 tablespoons chopped onion
- 1 jalapeño pepper, finely diced (optional)
- lime, juiced
- 1/2 cup water
- 2 6-oz containers plain, non-fat Greek yogurt
- 1/4 cup fresh chopped cilantro
Directions
- Cut all but one half of mango into chunks, removing peel and pit; chill remaining mango half for use with garnish.
- Slice off 1/4 of the cucumber and chill for use with garnish.
- Coarsely chop remaining 3/4 of the cucumber.
- Place chopped mango, cucumber, onion, and pepper (optional) in blender or food processor with lime juice and water.
- Purée until smooth.
- Blend in yogurt.
- Chill until ready to serve.
- About 15 to 30 minutes before serving, prepare garnish.
- Dice chilled mango half, removing peel and pit; dice remaining cucumber.
- Mix mango and cucumber dices with cilantro.
- To serve, top bowls of soup with garnish.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 122.78 |
| Total Fat | 0.78 g |
| Saturated Fat | 0.21 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.25 mg |
| Carbohydrates | 21.12 g |
| Dietary Fiber | 2.04 g |
| Total Sugars | 18.3 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.01 g |
| Calcium | 116 mg |
| Potassium | 384 mg |
| Sodium | 34.36 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 144 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 63 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 40 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 24 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with a glass of 100% apple juice.
Recipes you may also like
- Three Sisters Soup
- Caribbean Bean Salad
- Confetti Bean Salsa
- Chickpea Dip
- 3-Can Chili
- Cabbage Roll Casserole
- Squash Soup
- Italian Bean Soup
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mango-cucumber-soup. Federal works are public domain in the United States.