Three Sisters Soup
A true comfort recipe to warm you up year-round. Make it your own by using any vegetables or beans that you have on hand.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.70 of 5 (10 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 1/2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 3/4 cup carrot (diced)
- 1 cup onion (chopped)
- 4 cloves garlic (minced or 1 teaspoon garlic powder)
- 2 cups summer or winter squash (diced - fresh or frozen)
- 1 1/2 cups corn (fresh or frozen or a 15-oz can (drained and rinsed))
- 1 1/2 cups cooked beans (any type or a 15-oz can (low-sodium, drained and rinsed))
- 1 can low-sodium diced tomatoes (14.5 ounces or 2 cups diced fresh)
- 3 cups any flavor broth (low-sodium)
- 1 teaspoon cumin
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a large pan on medium heat.
- Add carrot and onion and sauté until onions have begun to turn slightly brown, about 8 to 10 minutes.
- Add garlic, squash, and corn and continue to stir for another 3 to 4 minutes.
- Add beans, tomatoes, broth, cumin, and pepper.
- Allow soup to come to a boil and then turn heat down to a simmer until all vegetables are tender to taste (15 to 30 minutes, depending on the vegetables used).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 122.6 |
| Total Fat | 3.71 g |
| Saturated Fat | 0.59 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 20.45 g |
| Dietary Fiber | 4.94 g |
| Total Sugars | 6.86 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.56 g |
| Calcium | 66 mg |
| Potassium | 527 mg |
| Sodium | 130.35 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 46 mg |
| Phosphorus | 110 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 104 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 27 mg |
Notes
Try This: Change the vegetables and beans based on what you have on hand. Instead of cumin, try 2 to 3 teaspoons of Italian seasoning or 1 tablespoon of curry powder.
Recipes you may also like
- Mango Cucumber Soup
- Confetti Bean Salsa
- Caribbean Bean Salad
- Chickpea Dip
- Cabbage Roll Casserole
- 3-Can Chili
- Squash Soup
- Italian Bean Soup
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/three-sisters-soup. Federal works are public domain in the United States.