Caribbean Pink Beans
Plantains, tomatoes, and onions come together to give this side dish a Caribbean flavor.
- Yield
- 16 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.50 of 5 (66 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 pound dry pinto beans
- 10 cups water
- 2 medium plantains, finely chopped
- 1 large tomato, finely chopped
- 1 small red pepper, finely chopped
- 1 medium white onion, finely chopped
- 3 garlic clove, finely chopped
- 1 1/2 teaspoons salt
Directions
- *Option: Serve with rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 128.78 |
| Total Fat | 0.54 g |
| Saturated Fat | 0.1 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26.01 g |
| Dietary Fiber | 6.63 g |
| Total Sugars | 4.82 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.55 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 435 mg |
| Sodium | 230.36 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 111 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 116 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 28 mg |
Recipes you may also like
- Easy Baked Acorn Squash
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Quick Black Bean Salad
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
- Squash Soup
- 3-Can Chili
- 20-Minute Chicken Creole
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
Source
Recipe by: Stay Young at Heart: Cooking the Heart-Healthy Way — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/caribbean-pink-beans. Federal works are public domain in the United States.