Zesty Pasta Primavera Salad
Whole grain rotini and colorful vegetables elevate this pasta salad! Add canned chicken or tuna for a complete meal.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 4.00 of 5 (8 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups whole grain rotini pasta, uncooked*
- 3 tablespoons vegetable oil
- 3 tablespoons lemon juice
- 2 1/2 teaspoons Italian seasoning
- 1/8 teaspoon red pepper flakes
- 1 1/2 cups cucumber, chopped
- 1/2 cup cherry tomatoes, halved
- 1/2 cup carrots, sliced
- 1/4 cup red onion, minced
- 3 tablespoons Parmesan cheese
- *Other types of whole grain pasta may be used in place of the whole grain rotini.
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to the package directions.
- Drain and set aside.
- In a large bowl, whisk oil, lemon juice, Italian seasoning, and red pepper flakes.
- Add cooked pasta, cucumber, tomato, carrots, red onion, and Parmesan cheese to the dressing.
- Mix well and chill for 2 hours before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 129.97 |
| Total Fat | 5.58 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.29 mg |
| Carbohydrates | 17.82 g |
| Dietary Fiber | 2.5 g |
| Total Sugars | 1.52 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.83 g |
| Calcium | 27 mg |
| Potassium | 129 mg |
| Sodium | 29.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 85 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 57 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
- Maple Sweet Potatoes
- Ambrosia
- Rice Dessert
- Summer Breeze Smoothie
- Wild Rice Muffins
- Pear Party Salsa
- Orange Banana Frosty
Source
Recipe by: Recipe adapted from Chickasaw Nation Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zesty-pasta-primavera-salad. Federal works are public domain in the United States.