Pear Party Salsa
Scrumptious, sweet salsa that will be a party favorite. Use a tart apple variety for best results.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.64 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 medium pear, cored and finely chopped
- 1 medium apple, cored and finely chopped
- 2 kiwifruits, cored and finely chopped
- 1 medium orange, peeled and finely chopped
- 2 tablespoons honey*
- 1 teaspoon lemon juice
- cinnamon graham crackers (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine pear, apple, kiwifruit, and orange in a medium-sized bowl.
- Pour honey and lemon juice over fruit and gently toss.
- Scoop up bites of fruit salsa using bites of cinnamon graham crackers (optional).
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 130.98 |
| Total Fat | 0.36 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 32.36 g |
| Dietary Fiber | 4.44 g |
| Total Sugars | 25.49 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 1.04 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 247 mg |
| Sodium | 5.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 30 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 54 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 24 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey. Other materials needed:
Recipes you may also like
- Summer Breeze Smoothie
- Rice Dessert
- Ambrosia
- Perfect Pumpkin Pancakes
- 20-Minute Chicken Creole
- Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Maple Sweet Potatoes
Source
Recipe by: USA Pears and Pear Bureau Northwest
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pear-party-salsa. Federal works are public domain in the United States.