Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
Keep these treats in your freezer for a special day. Peanut butter and chocolate pudding make a delicious coating for graham crackers.
- Yield
- 15 servings
- Serving size
- 1 bar
- Rating
- 3.31 of 5 (51 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 2 packages (1.4 ounces each) low calorie chocolate pudding, instant (or cook and serve type)
- 3 1/2 cups skim milk
- 1/4 cup peanut butter
- 15 graham cracker rectangles (break crackers apart)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix pudding according to package directions, except use 3 1/2 cups milk.
- Beat in peanut butter.
- Line a 9x13 inch pan with half the graham crackers.
- Spread pudding mixture over graham crackers.
- Top with remaining crackers.
- Freeze for four hours.
- Cut into squares and remove from pan.
- Store in a plastic bag in the freezer.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 130.11 |
| Total Fat | 3.94 g |
| Saturated Fat | 0.76 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.71 mg |
| Carbohydrates | 19.58 g |
| Dietary Fiber | 1.04 g |
| Total Sugars | 7.08 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 4.2 g |
| Calcium | 96 mg |
| Potassium | 213 mg |
| Sodium | 270.41 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 192 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 36 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Ambrosia
- Maple Sweet Potatoes
- Rice Dessert
- Summer Breeze Smoothie
- Pear Party Salsa
- Wild Rice Muffins
- Orange Banana Frosty
Source
Recipe by: Cooking Healthy with Diabetes — University of Florida IFAS Extension —
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chocolate-peanut-butter-frozen-bars. Federal works are public domain in the United States.