Wild Rice Muffins
These flavorful and nutty wild rice muffins come together as part of a healthy breakfast or snack.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 muffin
- Rating
- 3.82 of 5 (11 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- cooking spray
- 1 1/2 cups bakery mix
- 1/4 cup sugar
- 2 teaspoons cinnamon
- 2 bananas, mashed
- 3/4 cup milk
- 1/4 cup applesauce
- 1 cup wild rice, cooked
- walnuts, chopped (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 400 °F. Spray a 12-cup muffin pan with cooking spray.
- In a medium bowl, mix bakery mix, sugar, and cinnamon.
- In a separate bowl, mix bananas, milk, and applesauce.
- Add banana mixture to dry mixture and stir.
- Fold in wild rice and nuts.
- Spoon 1/4 cup of the batter into each muffin cup.
- Bake for 20 to 25 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 129.08 |
| Total Fat | 2.74 g |
| Saturated Fat | 0.75 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.08 mg |
| Carbohydrates | 23.69 g |
| Dietary Fiber | 1.23 g |
| Total Sugars | 10.69 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 2.52 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 138 mg |
| Sodium | 210.71 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 126 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Notes
This recipe contains one or more ingredients considered to be traditional or indigenous to Native American communities in certain regions across North America.
Recipes you may also like
- Orange Banana Frosty
- Caribbean Pink Beans
- Easy Baked Acorn Squash
- Maple Sweet Potatoes
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Country Style Potato Salad
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
Source
Recipe by: Recipe adapted from Chickasaw Nation Nutrition Services, Get Fresh Initiative
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/wild-rice-muffins. Federal works are public domain in the United States.