Country Style Potato Salad
This potato salad uses peas, onions, and celery for a bright crunch and a base that includes plain yogurt for a light, zesty flavor.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (74 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 medium potatoes
- 1 cup celery, chopped
- 1/2 cup onion, minced
- 1 cup frozen peas, thawed
- 1 teaspoon mustard
- 1/2 cup low-fat mayonnaise
- 1/2 cup non-fat plain yogurt
- black pepper (to taste)
- lettuce and tomato (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash potatoes, leave skin on and cut in bite-sized chunks.
- Place in pan and cover with water.
- Bring to a boil, lower to simmer and cook uncovered until potatoes are tender, about 20 minutes.
- Drain in colander and sprinkle lightly with cold water.
- In the mean time, put the rest of the ingredients in a large mixing bowl.
- Drain potatoes well and add to the bowl.
- Mix well and refrigerate until ready to use.
- Garnish with fresh lettuce and sliced tomatoes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 128.18 |
| Total Fat | 3.69 g |
| Saturated Fat | 0.6 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.81 mg |
| Carbohydrates | 20.44 g |
| Dietary Fiber | 2.77 g |
| Total Sugars | 4.17 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.8 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 469 mg |
| Sodium | 181.16 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 95 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 40 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Quick Black Bean Salad
- Caribbean Pink Beans
- Easy Baked Acorn Squash
- Orange Banana Frosty
- Wild Rice Muffins
- Mouth-Watering Oven-Fried Fish
- Fruit Snake
Source
Recipe by: Cooking Demo II — Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/country-style-potato-salad. Federal works are public domain in the United States.