Summer Breeze Smoothie
A delicious smoothie makes the perfect summer snack or dessert.
- Yield
- 3 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.53 of 5 (177 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup fat-free plain yogurt
- 6 medium strawberries
- 1 cup crushed pineapple, canned in juice
- 1 medium banana
- 1 teaspoon vanilla extract
- 4 ice cubes
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place all ingredients in blender and purée until smooth.
- Serve in frosted glass.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 130.61 |
| Total Fat | 0.41 g |
| Saturated Fat | 0.15 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.63 mg |
| Carbohydrates | 25.93 g |
| Dietary Fiber | 2.13 g |
| Total Sugars | 20.43 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.52 g |
| Calcium | 177 mg |
| Potassium | 439 mg |
| Sodium | 68.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 149 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 52 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 29 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Rice Dessert
- Ambrosia
- Pear Party Salsa
- Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Perfect Pumpkin Pancakes
- Maple Sweet Potatoes
- 20-Minute Chicken Creole
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/summer-breeze-smoothie. Federal works are public domain in the United States.