Fruit Yogurt Parfait
Layer grapes, yogurt, bananas, and cereal for a sweet and crunchy snack.
- Yield
- 1 serving
- Serving size
- 1 parfait
- Rating
- 3.88 of 5 (128 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup yogurt, fruit-flavored (low-fat)
- 1/2 banana (medium)
- 1/2 cup grapes, seedless
- 1/4 cup dry crunchy cereal (Grape Nuts or granola cereals are good)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel and slice the banana.
- Spoon the grapes into a tall plastic cup.
- Put 3 spoonsful of yogurt on top of the grapes.
- Spoon sliced bananas on top of the yogurt.
- Add the rest of the yogurt.
- Sprinkle the cereal on top.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 337.39 |
| Total Fat | 5.55 g |
| Saturated Fat | 1.55 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.13 mg |
| Carbohydrates | 64.17 g |
| Dietary Fiber | 3.9 g |
| Total Sugars | 42.38 g |
| Added Sugars included | 11 g |
| Protein | 9.42 g |
| Calcium | 224 mg |
| Potassium | 697 mg |
| Sodium | 125.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 70 mg |
| Phosphorus | 269 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 36 mg |
Recipes you may also like
- Brown Rice Pilaf
- Great Northern Bean Soup
- Split Pea Soup
- Vegetable Soup with Chicken
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Full of Beans Hot Dish
- Tropical Overnight Oatmeal
- Spaghetti and Spinach Pesto
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-yogurt-parfait. Federal works are public domain in the United States.