Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
A simply marinated lean beef flank steak grilled alongside poblano peppers stuffed with whole-grain brown rice, black beans and tomatoes. A tasty, complete meal on the grill or in the skillet.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.67 of 5 (3 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 1/2 pounds beef flank steak
- 1 1/2 cans diced tomatoes with green chiles (14 1/2 ounces)
- 3/4 cup chopped fresh cilantro, divided
- 1/3 cup fresh lime juice for marinade
- 2 tablespoons olive oil for marinade
- 2 cups cooked brown rice
- 1 can low sodium black beans, drained and rinsed (15 ounces)
- 6 medium poblano chile peppers (about 4 inches long)
- optional toppings: toasted, shelled pepitas (pumpkin seeds), lime wedges, crumbled queso fresco
Directions
- Drain tomatoes, reserving juice for marinade.
- Set aside diced tomatoes with green chiles.
- Combine reserved tomato juice, 1/2 cup cilantro, lime juice and olive oil in medium bowl.
- Cover and refrigerate 1/3 cup marinade for rice.
- Place beef Flank Steak and remaining marinade in food-safe plastic bag; turn steak to coat.
- Close bag securely and marinate in refrigerator 6 hours or as long as overnight, turning occasionally.
- Combine rice, reserved 1/3 cup marinade, diced tomatoes, black beans and remaining 1/4 cup cilantro in medium bowl.
- Season with salt and pepper, as desired.
- Set aside.
- Cook's Tip: Two cups leftover cooked rice or 1 package (8.8 ounces) ready-to-serve whole grain brown rice can be substituted.
- Cut slit lengthwise down 1 side of each poblano pepper to create pocket, leaving stem and tip intact.
- Make another small crosswise cut just below the stem to form T-shaped opening.
- Remove and discard seeds and membranes, being careful to keep peppers intact.
- Spoon rice mixture evenly into peppers.
- Wrap each tightly in aluminum foil to seal.
- Remove steak from marinade; discard marinade.
- Place steak in center grid over medium, ash-covered coals; arrange peppers around steak.
- Grill steak, covered, 11 to 16 minutes (over medium heat on preheated gas grill 16 to 21 minutes) for medium rare to medium doneness, turning occasionally.
- Grill peppers, covered, 25 to 30 minutes (20 to 25 minutes on gas grill) or until peppers are tender and filling is heated through, turning occasionally.
- Carve steak across grain into thin slices.
- Remove peppers from foil.
- Serve peppers with steaks and toppings as desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 342.43 |
| Total Fat | 9.13 g |
| Saturated Fat | 2.43 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 69.96 mg |
| Carbohydrates | 33.26 g |
| Dietary Fiber | 6.38 g |
| Total Sugars | 1.27 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 31.3 g |
| Calcium | 61 mg |
| Potassium | 773 mg |
| Sodium | 448.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 77 mg |
| Phosphorus | 410 mg |
| Selenium | 30 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 1.9 mcg |
| Vitamin C | 31 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 66 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 98 mg |
Notes
Cook's Tip: Two cups leftover cooked rice or 1 package (8.8 ounces) ready-to-serve whole grain brown rice can be substituted. For more information on degree of doneness, safe food handling, and beef safety, visit: https://www.beefitswhatsfordinner.com
Recipes you may also like
- Vegetable Soup with Chicken
- Full of Beans Hot Dish
- Tuna Pasta Casserole
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Chicken Soup with Chiles
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Great Northern Bean Soup
- Brown Rice Pilaf
Source
Recipe by: Created by the National Cattlemen's Beef Association, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lime-marinated-flank-steak-stuffed-poblano-peppers. Federal works are public domain in the United States.