Full of Beans Hot Dish
Beans are unique foods that can be counted as either a vegetable or protein. This dish comes together quickly with canned beans but can also be made with dried beans.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (262g)
- Rating
- 4.19 of 5 (236 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound lean ground beef (90%)
- 1 large onion (chopped)
- 1/4 cup brown sugar (packed)
- 1/2 cup ketchup
- 2 tablespoons vinegar
- 1/2 teaspoon black pepper
- 2 cans low-sodium kidney beans (15.5 ounce)
- 1 can pork and beans (15 ounce)
- 2 can low-sodium great northern beans (15.5 ounce)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat over to 350 °F. Cook ground beef and onions.
- Drain fat.
- Add remaining ingredients and mix.
- Place in casserole dish.
- Bake in the oven at 350 °F for 30 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 343.22 |
| Total Fat | 5.07 g |
| Saturated Fat | 1.92 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 32.86 mg |
| Carbohydrates | 51.85 g |
| Dietary Fiber | 11.43 g |
| Total Sugars | 14.66 g |
| Added Sugars included | 10 g |
| Protein | 23.84 g |
| Calcium | 107 mg |
| Potassium | 887 mg |
| Sodium | 506.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 102 mg |
| Phosphorus | 356 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 122 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 100 mg |
Notes
For convenience this recipe includes canned beans. To lower the sodium, feel free to use dried beans that have been prepared according to the package directions.
Recipes you may also like
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Vegetable Soup with Chicken
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Chicken Soup with Chiles
- Tuna Pasta Casserole
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Great Northern Bean Soup
Source
Recipe by: University of Wisconsin Cooperative Extension Service — Family Living Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/full-beans-hot-dish. Federal works are public domain in the United States.