Chicken Soup with Chiles
Flavorful and filling, this soup is packed with protein making it a full meal. Add extra chiles or a dash of red pepper flakes if you like a spicier soup.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup prepared soup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.94 of 5 (82 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 5 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 pounds chicken pieces, skin removed
- 2 cups tomatoes, chopped
- 1 garlic clove, minced
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/4 cup mild chiles, canned and diced
- 2 cups pinto or garbanzo beans, canned or cooked and drained
- salt and pepper (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place chicken pieces in a large saucepan and add enough water to cover.
- Cook over medium high heat until tender and chicken is cooked, about 25 minutes.
- Remove chicken pieces from the broth.
- Add tomatoes, garlic, onion, and chiles.
- Remove chicken meat from the bones and return meat to broth.
- Add beans and salt and pepper to taste.
- Simmer for about 15 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 345.29 |
| Total Fat | 6.04 g |
| Saturated Fat | 1.3 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 150.13 mg |
| Carbohydrates | 18.88 g |
| Dietary Fiber | 5.32 g |
| Total Sugars | 2.86 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 51.57 g |
| Calcium | 69 mg |
| Potassium | 965 mg |
| Sodium | 291.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 82 mg |
| Phosphorus | 462 mg |
| Selenium | 51 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 1.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 45 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 16 mg |
| Choline | 143 mg |
Recipes you may also like
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Full of Beans Hot Dish
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Springtime Cereal
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Vegetable Soup with Chicken
- Spinach Salad with Apples and Eggs
Source
Recipe by: Pumpkin Post and Banana Beat Newsletters — University of Massachusetts Extension — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-soup-chiles. Federal works are public domain in the United States.